DOBIERAMY CZĘŚCI SAMOCHODOWE GRATIS 7 DNI W TYGODNIU
ZADZWOŃ I ZAMÓW CZĘŚCI
801 000 615 / 24 362 00 25
GODZINY PRACY: 8-19
INNE DNI
Poniedziałek 8:00 - 19:00
Wtorek 8:00 - 19:00
Środa 8:00 - 19:00
Czwartek 8:00 - 19:00
Piątek 8:00 - 19:00
Sobota 9:00 - 14:00
ILOŚĆ PRODUKTÓW: Twój koszyk jest pusty.

Amortyzatory

Zawieszenie

Chemia i kosmetyki samochodowe

Płyny eksploatacyjne

Spinki montażowe, ich elementy

Wycieraczki i ich elementy

Wyposażenie wnętrza pojazdu

Chemia warsztatowa

Wyposażenie warsztatów

Części Nadwozia

Filtry

Oświetlenie, elementy

Układ chłodzenia

WYSZUKIWARKA CZĘŚCI:

Specjalna Promocja

co 10 osoba dokonując  
zakupu otrzymuje  
wysyłkę Gratis

Pompy wody SRL AVIA SERIA D (1990-1996)

Pompa wody to niepozorny, lecz niezwykle ważny element układu chłodzącego. Jej uszkodzenie najczęściej wiąże się z ogromnymi kosztami naprawy silnika, a niejednokrotne, z koniecznością kapitalnego remontu bądź nawet wymiany silnika. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze i nerwy, zadbaj o jej nienaganny stan.

Kilka słów wstępu

Chłodzenie elementów silnika w AVIA SERIA D (1990-1996) to konieczność. Podczas jego pracy większość energii przeistaczana jest nie w konie mechaniczne, a w ciepło. W momencie zapłonu mieszanki paliwowej, w komorze spalania temperatura może dochodzić nawet do 2000 stopni C. Samo dno tłoka poruszającego się w cylindrze wystawione jest na ciągłą temperaturę ok. 250 stopni Celsjusza. Aby żadna z części nie uległa trwałemu odkształceniu czy zatarciu, silnik musi być wyposażony w układ chłodzenia. W ogromnej większości nowoczesnych silników jest to chłodzenie cieczą.

Co daje nam pompa wody?

Aby ciecz chłodząca mogła przeciwdziałać nadmiernemu rozgrzewaniu się silnika, musi ona mieć możliwość dotarcia do jego wnętrza. Jest to możliwe dzięki kanałom w bloku silnika, poprzez które tłoczona jest woda schłodzona przez chłodnicę położoną w przedniej części komory silnika. I tutaj dochodzimy do kwestii najważniejszej, czyli do pompy wody. To ona wymusza obieg cieczy w całej instalacji i wymianę ciepła.

Jak działa pompa?

Tradycyjna pompa wody posiada dość prostą, acz skuteczną wirnikową konstrukcję. Napędzana jest siłą wału korbowego, poprzez pasek klinowy, pasek rozrządu, lub rzadziej, poprzez koła zębate. Wraz z termostatem i chłodnicą dba o stałą temperaturę silnika, potrzebną do jego prawidłowego działania.

Czym grozi uszkodzenie pompy?

Choć co prawda mówimy tu o "pompie wody", to dużo trafniejszym określeniem jest "pompa czynnika chłodzącego". W instalacji krąży bowiem nie czysta woda, lecz roztwór wody i płynu chłodzącego, dobrany w odpowiednich proporcjach. Ma to ogromne znaczenie. Łączona jest duża pojemność cieplna wody, czyli zdolność do "przejmowania" ciepła z elementów metalowych oraz właściwości płynu chłodzącego. Odpowiada on za niezamarzanie czynnika, działa antykorozyjnie i zapewnia smarowanie układu.
Najczęstszymi usterkami pompy wody jest zatarcie, spowodowane np. niewłaściwym stosunkiem płynu do wody, lub rozszczelnienie. Obie te usterki, jeśli nie zauważymy ich zawczasu, mogą doprowadzić do poważnego uszkodzenia silnika. W przypadku wzrostu temperatury jednostki napędowej często dochodzi do wypalenia uszczelki pod głowicą, bądź zapieczenia pierścieni tłokowych. Naprawa tych usterek jest kosztowna, a często wręcz nieopłacalna. Warto więc dbać o nienaganny stan pompy wody, a w razie zużycia - wymienić ją na nową. Jest ona stosunkowo tania, wymiana nie należy do najtrudniejszych, a szukanie wątpliwej jakości zamienników nieznanego pochodzenia mija się z celem. Dobrze jest postawić na najwyższą jakość. Zagwarantujemy sobie tym samym spokój, a ten, jak wiadomo, jest bezcenny.

 

 

zaawansowane wyszukiwanie produktów
sortuj produkty
Znaleziono:0

AVIA

Czeska motoryzacja to nie tylko doskonale znane także dziś Skody i Tatry (osobowe jak i ciężarowe). Nasi południowi sąsiedzi poza produkcją samochodów osobowych mają także ogromne doświadczenie z konstruowaniem pojazdów dostawczych i ciężarowych. Poza wspomnianą Tatrą na uwagę zasługuje Avia.

Czeskie, a wcześniej czechosłowackie przedsiębiorstwo z siedzibą i główną fabryką zlokalizowaną w Pradze założone zostało w 1919 roku. W nieczynnej cukrowni na przedmieściach czeskiej stolicy dwóch konstruktorów: Miroslav Hajn i Pavel Benes uruchamia początkowo małoseryjną produkcję dla przemysłu lotniczego.

Czytaj więcej

Zapytaj naszego eksperta (wyszukamy każdą część, bez wyjątków)

Posiadamy nowe i używane części samochodowe, na stronie widoczne jest tylko 48% auto części. Skontaktuj się z nami, a wyszukamy i podamy najniższą cenę każdej części dowolnego producenta jaka tylko została wyprodukowana
telefony:
Infolinia:
801 000 615
tel:
(24) 362 00 25
tel. kom:
791 308 990
godziny pracy:
Pon - pt:
8:00 - 19:00
Sobota:
9:00 - 14:00

CERTYFIKATY ZDOBYTE PRZEZ CZESCI24.PL

ZAMÓW I ZAPŁAĆ DOWOLNYM SPOSOBEM
DARMOWA DOSTAWA POWYŻEJ 450 zł 14 DNI PRAWA DO ZWROTU DARMOWA WYMIANA DO 100 DNI GWARANCJA NAJNIŻSZEJ CENY 99% POZYTYWNYCH OPINII PONAD 10 LAT DOŚWIADCZENIA

my w sieci
Wewnętrzny numer
części samochodowe


Kontakt z naszą firmą

Infolinia: 801 000 615
Telefon stacjonarny: 24 362 00 25
Telefon komórkowy: 791 308 990
pon - pt - 8:00 - 19:00
sobota - 9:00 - 14:00
opłaty według stawek operatora

Copyright 2005-2020 Czesci24.pl - Sprawdzone w dobrej cenie części samochodowe