DOBIERAMY CZĘŚCI SAMOCHODOWE GRATIS 7 DNI W TYGODNIU
ZADZWOŃ I ZAMÓW CZĘŚCI
801 000 615 / 24 362 00 25
GODZINY PRACY: 8-19
INNE DNI
Poniedziałek 8:00 - 19:00
Wtorek 8:00 - 19:00
Środa 8:00 - 19:00
Czwartek 8:00 - 19:00
Piątek 8:00 - 19:00
Sobota 9:00 - 14:00
ILOŚĆ PRODUKTÓW: Twój koszyk jest pusty.

Amortyzatory

Zawieszenie

Chemia i kosmetyki samochodowe

Płyny eksploatacyjne

Spinki montażowe, ich elementy

Wycieraczki i ich elementy

Wyposażenie wnętrza pojazdu

Chemia warsztatowa

Wyposażenie warsztatów

Części Nadwozia

Filtry

Oświetlenie, elementy

Układ chłodzenia

WYSZUKIWARKA CZĘŚCI:

Pompy paliwa AVIA SERIA D (1990-1996)

Dawniej, gdy zbiorniki paliwa znajdowały się powyżej gaźnika, zasilanie silnika w paliwo było niezwykle proste i odpowiadała za to grawitacja. Z biegiem czasu zbiorniki stały się większe i cięższe, przez co powędrowały na tył pojazdu, pod tylną kanapę. Dzięki temu obniżono też środek ciężkości, co pozytywnie wpływa na właściwości jezdne. Jako że zbiornik znajdował się teraz niżej niż gaźnik lub układ wtryskowy, konieczne było wymuszenie ruchu paliwa. Odpowiada za to pompa paliwa.

Pompa paliwa w AVIA SERIA D (1990-1996) znajduje się najczęściej w jednym z dwóch miejsc – wewnątrz zbiornika, albo na przewodzie paliwowym. W pierwszym przypadku montuje się ją bezpośrednio w zbiorniku, co ma swoje wady i zalety. Plusem takiego rozwiązania jest niewątpliwie to, że paliwo jest jednocześnie czynnikiem chłodzącym i smarującym dla elementów pompy. Takie rozwiązanie jest przy okazji w pełni bezpieczne, gdyż benzyna nie przewodzi prądu i nie jest w stanie zapalić się bez udziału tlenu. Wadą jest jednak utrudniony dostęp do niej. Umieszczenie pompy na przewodzie paliwowym eliminuje ten problem, za to wymaga innego rodzaju chłodzenia i smarowania.

Biorąc pod uwagę budowę samej pompy, również można wyodrębnić dwa podstawowe rodzaje. Pompa rotacyjna składa się z dysku, w których nacięte są prostokątne zagłębienia, a w nich znajdują się rolki. Służą one jako swego rodzaju uszczelka, która pcha paliwo przed siebie i doprowadza do zwiększenia ciśnienia w układzie. Dzieje się tak pod wpływem siły odśrodkowej. Drugim typem są pompy wirnikowe, wyposażone w łopatki wirnika, wymuszające przepływ benzyny. Dodatkowo wyposażone są w zawory nadciśnieniowe, które mają nie dopuścić do nadmiernego wzrostu ciśnienia w układzie.

Najczęstszym powodem uszkodzenia pompy paliwa jest dostający się do niej brud. Wielu kierowców zapomina o regularnej wymianie filtra paliwa, który jest niezbędny do prawidłowej pracy pompy. Drobinki zdolne do uszkodzenia pompy tworzą się także podczas mrozów, kiedy z paliwa wytrąca się parafina i woda, tworząc kryształki lodu i skrzepy. Kiedy najłatwiej o uszkodzenie pompy? Przede wszystkim wtedy, kiedy notorycznie jeździmy na oparach paliwa. Zbyt niski poziom paliwa w baku kończy się zaciąganiem przez pompę osadu znajdującego się na dnie. Sama wymiana zepsutej pompy w powyższym przypadku to nie wszystko. Aby sytuacja się nie powtórzyła, należy jednocześnie wyczyścić zbiornik paliwa z zalegającego w nim mułu, rdzy i brudu. Warto dbać też o to, by jeździć zawsze z przynajmniej połową baku, w szczególności zimą. Usterce mogą ulec także elementy elektryczne pompy, np. poprzez przebicia, spięcia, poprzecieranie się kabli zasilających itp.

Pierwszym objawem uszkodzonej pompy będą występujące zdławienia silnika i słaba reakcja na dodanie gazu. Zanieczyszczona pompa pracuje wtedy z różną skutecznością, przez co nie jest w stanie zagwarantować stałego dopływu paliwa do układu wtryskowego. Takie objawy mogą mieć różną przyczynę, lecz usterka pompy jest jedną z możliwych. Inne symptomy to trudności z odpaleniem silnika, bądź jego całkowite unieruchomienie. Częstym przypadkiem jest gaśnięcie silnika tuż po odpaleniu. Po prostu wypala się porcja paliwa zastałego w przewodach, a pompa nie dostarcza ze zbiornika nowej.

W przypadku wtrysku wysokociśnieniowego, konieczne jest zastosowanie innego rodzaju pompy, lub wyposażenie układu w dodatkową pompę, zdolną do wytworzenia wysokiego ciśnienia, rzędu kilkudziesięciu MPa. Tutaj dominuje pompa promieniowa, napędzana przez wałek rozrządu. Daje ona dużą skuteczność, a przy tym jest dość prosta, bezproblemowa i niedroga.

zaawansowane wyszukiwanie produktów
sortuj produkty
Znaleziono:0

AVIA

Czeska motoryzacja to nie tylko doskonale znane także dziś Skody i Tatry (osobowe jak i ciężarowe). Nasi południowi sąsiedzi poza produkcją samochodów osobowych mają także ogromne doświadczenie z konstruowaniem pojazdów dostawczych i ciężarowych. Poza wspomnianą Tatrą na uwagę zasługuje Avia.

Czeskie, a wcześniej czechosłowackie przedsiębiorstwo z siedzibą i główną fabryką zlokalizowaną w Pradze założone zostało w 1919 roku. W nieczynnej cukrowni na przedmieściach czeskiej stolicy dwóch konstruktorów: Miroslav Hajn i Pavel Benes uruchamia początkowo małoseryjną produkcję dla przemysłu lotniczego.

Czytaj więcej

Zapytaj naszego eksperta (wyszukamy każdą część, bez wyjątków)

Posiadamy nowe i używane części samochodowe, na stronie widoczne jest tylko 48% auto części. Skontaktuj się z nami, a wyszukamy i podamy najniższą cenę każdej części dowolnego producenta jaka tylko została wyprodukowana
telefony:
Infolinia:
801 000 615
tel:
(24) 362 00 25
tel. kom:
791 308 990
godziny pracy:
Pon - pt:
8:00 - 19:00
Sobota:
9:00 - 14:00

CERTYFIKATY ZDOBYTE PRZEZ CZESCI24.PL

ZAMÓW I ZAPŁAĆ DOWOLNYM SPOSOBEM
DARMOWA DOSTAWA POWYŻEJ 450 zł 14 DNI PRAWA DO ZWROTU DARMOWA WYMIANA DO 100 DNI GWARANCJA NAJNIŻSZEJ CENY 99% POZYTYWNYCH OPINII PONAD 10 LAT DOŚWIADCZENIA

my w sieci
Wewnętrzny numer
części samochodowe


Kontakt z naszą firmą

Infolinia: 801 000 615
Telefon stacjonarny: 24 362 00 25
Telefon komórkowy: 791 308 990
pon - pt - 8:00 - 19:00
sobota - 9:00 - 14:00
opłaty według stawek operatora

Copyright 2005-2020 Czesci24.pl - Sprawdzone w dobrej cenie części samochodowe