Poniedziałek | 8:00 - 19:00 |
Wtorek | 8:00 - 19:00 |
Środa | 8:00 - 19:00 |
Czwartek | 8:00 - 19:00 |
Piątek | 8:00 - 19:00 |
Sobota | 9:00 - 14:00 |
Czasy układów kierowniczych bez wspomagania już dawno minęły i nawet małe auta miejskie posiadają to zbawienne ułatwienie. Dodatkowo, w wielu autach siła wspomagania jest regulowana w zależności od prędkości, co jest dodatkowym plusem zapewniającym łatwość parkowania, czy precyzję podczas szybkiej jazdy. W poruszaniu kierownicą pomaga nam hydrauliczna pompa wspomagania. Dzięki niej odciążane są nasze ręce. Jeśli jednak zawiedzie, w wielu przypadkach jazda autem będzie wielce trudna, lub wręcz niemożliwa.
Pompa wspomagania to stosunkowo prosta konstrukcja, składająca się w dużym uproszczeniu z obudowy, oraz mieszczącego się w niej rotora z łopatkami, który ma za zadanie wytwarzać ciśnienie w układzie hydraulicznym. Zasilana jest z wału napędowego poprzez pasek, lecz znane są także układy elektryczno-hydrauliczne, w którym to pompa napędzana jest energią elektryczną wytwarzaną poprzez alternator. W odróżnieniu od elektrycznego wspomagania kierownicy, które aktywowane jest jedynie w momencie skrętu kierownicą, wspomaganie hydrauliczne ma charakter ciągły. Pompa pracuje cały czas, utrzymując wysokie ciśnienie w układzie. Wiąże się to oczywiście z obciążeniem silnika, a przez to z dodatkowym spalaniem paliwa. W przypadku silników benzynowych może to być nawet 0,5 l/100 km.
Od nowoczesnych pomp wymaga się cichej, równomiernej pracy, która zapewni gładkie i jednolite wspomaganie w każdym momencie skrętu kierownicy. Dodatkowo musi ona utrzymywać równomierne ciśnienie, aby wyeliminować jakiekolwiek szarpnięcia, lub zahamowania przenoszone na kierownicę. Każda pompa wyposażona jest także w zawory upustowe, które mają za zadanie nie dopuścić do gwałtownego wzrostu ciśnienia, jakie może mieć miejsce np. podczas skrętu kierownicy do oporu. Warto zadbać o to także samemu i nie dociągać koła kierownicy do punktu granicznego. Producenci starają się także obniżać pobór mocy, dzięki czemu możemy cieszyć się z wyższej mocy silnika przenoszonej na koła, oraz z mniejszego zużycia paliwa.
Jeśli wykryjemy usterkę pompy stosunkowo wcześnie, możemy ratować się naprawą. Czerwona lampka powinna zapalić się w naszej głowie, gdy usłyszymy głośną pracę pompy podczas skrętu kierownicą, lub jazdy na wprost. Objawem mogą być także samoistne ruchy kierownicy, niezwiązane z nawierzchnią, po której się poruszamy. Jeśli w jakimś momencie obrotu kierownicą wspomaganie się osłabia, lub wyczuwalny jest wyraźny opór, również możemy podejrzewać usterkę pompy. Warto sprawdzać także jej wygląd zewnętrzny, gdyż w zużytej pompie wspomagania mogą pojawić się nieszczelności, objawiające się cieknącym olejem, lub pianą w zbiorniczku wyrównawczym.
O ile pompa nie posiada dużych uszkodzeń, zawsze możemy się ratować jej naprawą, lub regeneracją. Wiele firm oferuje kompleksowe naprawy, oceniając jednocześnie, jakie elementy wymienić na nowe. Zregenerowana pompa powinna nam posłużyć jeszcze przez długi czas, jednak nie warto się łudzić, że będzie to tyle, co w przypadku nowej pompy. Innym rozwiązaniem jest zakup zamiennika. Różnica w cenie pomiędzy nim, a oryginalną pompą może być liczona w tysiącach złotych. Jeśli wybierzemy część sprawdzonej, renomowanej firmy, z pewnością zapewnimy sobie spokój na dłużej. Usterki pomp są dość rzadkie, więc najprawdopodobniej posłuży nam ona już do końca. Jeśli jednak nowa pompa odmówi nam posłuszeństwa w krótkim czasie, warto sprawdzić całą instalację wspomagania. Najprawdopodobniej z jakiegoś powodu (zatkany zawór, lub zblokowania układu kierowniczego) wytwarzane jest zbyt wysokie ciśnienie, doprowadzające pompę do agonii.