Przydatne gadżety do auta

Nie trzeba posiadać samochodu, aby być fanem gadżetów. Jednak wiele z nich z pewnością przyda nam się podczas codziennej eksploatacji auta. Szczególnie w przypadku starszych egzemplarzy, których wyposażenie pozostawia wiele do życzenia. Dzięki kilku prostym gadżetom możemy ułatwić sobie życie, poprawić komfort jazdy, bądź zadbać o bezpieczeństwo. Wiele z tych artykułów kosztuje dosłownie kilka złotych, więc z pewnością warto rozważyć ich zakup. Jakie gadżety przydadzą się w aucie?

Termometr elektroniczny

Większość nowszych samochodów posiada wyświetlacz temperatury wewnątrz i na zewnątrz pojazdu. Dzięki niemu możemy precyzyjnie ustawić temperaturę klimatyzacji manualnej, lub dowiedzieć się, czy nie wystąpiły przymrozki. To bardzo ważne, bowiem już chwilowa obniżka temperatury poniżej zera może skutkować niebezpieczną dla nas gołoledzią. Starsze auta bardzo często jednak nie posiadają takiego wskaźnika. Na szczęście za kilkanaście, bądź kilkadziesiąt złotych możemy zamontować go sobie sami. Są one dostępne w różnych kolorach, a montaż jest niezwykle łatwy. Najczęściej termometry przyklejane są na zwykłe taśmy samoprzylepne. Nie trzeba więc nic wiercić, bądź rozbierać. Jedyne o czym musimy pamiętać, to umiejscowienie czujnika zewnętrznego. Nie powinien się ona znajdować w okolicach jakiegokolwiek elementu auta, które może wydzielać ciepło.

Czujniki parkowania

Najprostsze zestawy możemy dostać już za ok. 100 zł. Składają się one z trzech, lub czterech czujników montowanych w tylnym zderzaku, za pomocą specjalnej otwornicy dołączonej w zestawie. Aby pomiar był właściwy i dokładny, konieczne jest rozmieszczenie czujników zgodnie z instrukcją obsługi. W tańszych zestawach o przeszkodzie stojącej nam na drodze parkowania informowani jesteśmy za pomocą sygnału dźwiękowego. Czym bliżej przeszkody, tym większa częstotliwość sygnałów. W droższych wariantach dołączony jest także wyświetlacz, który pokaże nam jak daleko mamy do przeszkody, oraz z której strony ona się znajduje. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż pozwala nam na lepszą orientację w przestrzeni. Gdy jednak znajdziemy się około 30 cm od przeszkody większość czujników parkowania przestaje mierzyć odległość. Dalszą próbę zbliżenia się do niej podejmujemy na własne ryzyko.

Kamera parkowania

Jeśli czujniki parkowania to za mało, dobrym wyborem jest kamera parkowania. Zamontowana w okolicy tylnej tablicy rejestracyjnej nie tylko spełni swoją rolę, lecz także nie zaburzy wyglądu auta.   Wpięta w instalację samochodu będzie się automatycznie włączać w momencie wrzucenia biegu wstecznego. Wyświetlacz może być zamontowany w dowolnym, wygodnym dla kierowcy miejscu. Niektóre zestawy umożliwiają zamontowanie go na lusterku wstecznym, dzięki czemu można na bieżąco kontrolować wskazania wyświetlacza.

Oświetlenie bagażnika

Szukanie jednej drobnostki w bagażniku podczas ciemnej nocy to wątpliwa przyjemność. Aby do tego nie dopuścić, możemy wyposażyć się w specjalne lampki na taśmę klejącą lub rzep. Oświetlą one przestrzeń bagażnika, a w razie wypadku posłużą także jako latarki. To nieoceniona pomoc, gdy musimy np. wymienić koło po zmroku, lub sprawdzić poziom płynów w komorze silnika.

Multitool

Czasem prosta rzecz, jak np. wymiana żarówki, lub wyjęcie bezpiecznika może być dla nas niemożliwa do wykonania, jeśli nie będziemy posiadać przy sobie kombinerek, lub śrubokrętu. Idealnym rozwiązaniem jest multitool, który łączy funkcjonalność wielu najpotrzebniejszych narzędzi. Dzięki kompaktowym wymiarom możemy go z powodzeniem przechowywać w schowku, podłokietniku, czy kieszeni bocznej drzwi.

Organizery

Jeśli po twoim aucie pałęta się mnóstwo drobnych przedmiotów, to znak, że pojemność schowków jest niedostateczna. Za pomocą organizerów możesz ją sobie łatwo zwiększyć. Dzięki organizatorom wieszanym na fotelach nawet najdrobniejszą rzecz będziesz miał zawsze pod ręką. Z powodzeniem schowasz w nich mapy, kable, narzędzia lub dziecięce zabawki. Warto również pomyśleć o organizerach do bagażnika. Jeśli zawiesisz je na oparciach tylnych foteli, lub bocznych ścianach, to zyskasz mnóstwo wolnego miejsca. Czasem pałętające się po bagażniku drobnostki potrafią zająć całą jego powierzchnię, uniemożliwiając nam wygodne korzystanie z przestrzeni bagażowej. Dzięki organizerom, skrzynkom, lub siatkom zabezpieczającym będą zawsze na swoim miejscu.

Uchwyt na kubki

Spożywanie napojów podczas podróży jest bardzo ważne, dlatego dobrze jest mieć pod ręką kubek z wodą. Problem pojawia się wtedy, gdy producent auta nie przewidział uchwytu na kubki. Na szczęście dostępne są specjalne uchwyty, które możemy zamontować na drzwiach, szybie, lub kratkach wentylacyjnych. Z powodzeniem utrzymają puszkę z napojem, czy też kubek z kawą.

Ładowarka do telefonu

Czasy telefonów wytrzymujących tydzień na jednym ładowaniu baterii już dawno minęły. Dziś intensywnie używany smartfon może wymagać ładowania już po kilku godzinach. Aby zrobić to w trasie, potrzebujemy ładowarki samochodowej. Posiada ona wtyczkę wpinaną do gniazda zapalniczki, więc pasuje do każdego samochodu. Dzięki niej nie tylko podładujemy telefon lecz także będziemy mogli przemienić go w nawigację. Stałe zasilanie umożliwi korzystanie z niej nawet podczas długiej trasy.

Wieszak samochodowy

Eleganckie marynarki słabo znoszą podróż w niedogodnych warunkach. Czasem wyprasowanie ich w miejscu docelowym nie jest możliwe. Aby nie dopuścić do pomięcia stroju, wyposażmy swoje auto w ergonomiczny wieszak, na którym go powiesimy. Najczęściej są one montowane do zagłówka fotela i umożliwiają swobodne zawieszenie marynarki bez obaw, że jakakolwiek jej część ulegnie zagięciu. To obowiązkowe wyposażenie osoby, której pracowniczy dresscode wymaga garnituru.

Uchwyt do telefon

Korzystanie z telefonu w aucie jest co prawda zabronione, lecz warto go mieć pod ręką. Choćby po to, by wyświetlić sobie nawigację, lub informacje o zagrożeniach na drodze. Ceny uchwytów na telefon zaczynają się od ok. 20zł i umożliwiają bezpieczne zamontowanie w nich urządzeń o różnych rozmiarach. Posiadają regulację w wielu płaszczyznach i dostępne są z pałąkami o różnej długości. Na rynku dominują uchwyty montowane na przyssawkę do przedniej szyby, lecz można spotkać także takie, które zamontujemy na kratce wentylacji. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na jakość przyssawki. Tańsze modele mogą mieć problem z utrzymaniem ciężkiego, dużego smartfona.

Uchwyt na tablet

Uchwyt na tablet to świetne rozwiązanie dla osób, które podróżują z dziećmi. Długa trasa bywa dla nich nużąca i męcząca, dlatego aby ją umilić, możemy zainteresować ich filmem, lub bajką. Taki uchwyt zamontujemy na zagłówku przedniego fotela, przez co ekran znajdzie się w wygodnym miejscu.

Lodówka turystyczna

Wybierając się na wakacje dobrze mieć pod ręką zimny napój. Tutaj sprawdzi się lodówka turystyczna. Tańsze wersje wymagają zastosowania specjalnych wkładów, które należy zawczasu zamrozić w zamrażalce. Skuteczność takiej lodówki jest dużo niższa, niż lodówki elektrycznej, podłączanej do gniazdka zapalniczki. Niektóre auta mają nawet przewidziane takie gniazdko w bagażniku. Lodówka przyda się nie tylko do napojów, ale także np. do transportowania pyszności przywożonych od babci. W innym przypadku najpewniej uległyby one zepsuciu.

Kompresor

Odpowiednie ciśnienie w oponach to podstawa. Wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale również na spalanie samochodu, czy bezpieczeństwo. Jeśli nie przepadamy na aktywnością fizyczną, możemy wyposażyć w elektryczny kompresor. Bez obaw, nie musimy szukać gniazdka 230V. Podłącza się go gniazdka zapalniczki, więc napompowanie koła możliwe będzie wszędzie.

Odkurzacz

Utrzymanie wnętrza auta w czystości jest bardzo trudne. Już jedna zjedzona bułka może wyrządzić wiele szkód, a wszechobecne okruszki z czasem zaczną gnić i śmierdzieć. Każdorazowe taszczenie do auta nieporęcznego odkurzania nie jest zbyt wygodne, a jeżdżenie na myjnie samochodowe lub stacje benzynowe mija się z celem. Dużo wygodniejsze będzie korzystanie z poręcznego odkurzacza samochodowego. Podłączysz go do gniazda zapalniczki i dosięgniesz nim wygodnie do każdych zakamarków.

Wideorejestrator

Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się wideorejestratory. Umożliwiają one nagranie tego co dzieje się przed, jak i za samochodem. To bardzo ważne w przypadku ewentualnego dochodzenia swoich praw w sądzie, jak i udowodniania winy w towarzystwie policji. Czasem sytuacje sporne podczas zdarzeń drogowych są tak niejasne, że jedynie nagranie wideo może wskazać winnego. Ceny podstawowych rejestratorów zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, lecz aby cieszyć się dobrą jakością, trzeba wydać co najmniej kilkaset. To może mieć duże znaczenie w przypadku, gdy konieczne będzie odczytanie rejestracji samochodu.

Podłokietnik ze schowkiem

W wielu starszych autach, szczególnie miejskich, producenci nie przewidzieli niezwykle przydatnej rzeczy – podłokietnika. Rynek nie lubi pustki, dlatego potrzeba znalazła swoje rozwiązanie. Plastikowe podłokietniki możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych. Jakość użytych plastików i wykonania pozostawia najczęściej wiele do życzenia, lecz przecież nie montuje się ich a autach luksusowych, a w tanich wozidełkach. Oprócz swojej podstawowej funkcji, oferują one także całkiem poręczny schowek, w którym możemy wozić np. portfel, lub telefon.

Owiewki

Niegdyś bardzo popularne, dziś rzadziej spotykane. Plastikowe owiewki na szybę. Nieocenione w autach bez klimatyzacji. Pozwalają na przewietrzenie wnętrza bez zbędnego przeciągu i szumu, a także uchylenie szyb podczas deszczu. Dostępne niemal do każdego modelu auta. Mają też jedną dużą zaletę – są przyciemniane, więc świetnie chronią przed słońcem.

Słuchawka bluetooth

Rozmowa przez telefon trzymany w dłoni jest niezgodna z prawem. Czasem jednak nasza praca wymaga od nas stałej dyspozycyjności telefonicznej. Słuchawka bluetooth podłączona do telefonu rozwiązuje ten problem. Dzięki niej możemy wygodnie i w miarę bezpiecznie rozmawiać podczas jazdy.

Zestaw głośnomówiący

Słuchawka bluetooth ma jedną znaczną wadę. Musimy mieć ją cały czas założoną na uchu. Takie rozwiązanie nie wszystkim przypada do gustu. Dla tych, którzy szukają alternatywy przeznaczone są zestawy głośnomówiące. Składają się one z mikrofonu, który montuje się w okolicach przedniego słupka, lub blendy przeciwsłonecznej oraz z głośnika montowanego najczęściej w okolicach nóg pasażera. Zestaw umożliwia wygodną rozmowę telefoniczną bez zakładania jakichkolwiek słuchawek.

Blenda przeciwsłoneczna

Promienie słoneczne potrafią skutecznie uprzykrzyć jazdę. Czasem zwykła osłona przeciwsłoneczna, w jaką wyposażony jest każdy samochód, nie wystarcza. Dobrym rozwiązaniem są naklejki przeciwsłoneczne, jakie możemy nakleić na przednią szybę. Innym sposobem są specjalne nakładki na przednie osłony, które dodatkowo je wspomagają. Aby zabezpieczyć przed słońcem pasażerów tylnej kanapy, do dyspozycji mamy także osłonki przyczepiane do bocznych szyb na przyssawkę. Są oferowane w różnych rozmiarach i wariantach – także tych kolorowych, z nadrukami dla dzieci.

Podkładka samoprzylepna

Przemieszczające się przedmioty w aucie mogą stwarzać niemałe zagrożenie. Szczególnie uciążliwe bywa przemieszczanie się telefonu, portfela, czy innych przedmiotów, które chcemy mieć pod ręką. Rozwiązanie tego problemu kosztuje kilka złotych. Tyle wynosi cena silikonowej maty, na której możemy położyć np. telefon. Jest przyczepna do tego stopnia, że możemy ją przykleić nawet do pochyłej powierzchni. Idealnie sprawdzi się także jako mata do schowka, lub do przegrody na drobnostki.