Popraw widoczność, jak regenerować lampy w aucie

Jeśli zauważyłeś, że lampy w Twoim samochodzie nie świecą tak jasno, jak wcześniej i tej sytuacji nie zmienia nawet wymiana żarówek, czas zastanowić się nad wymianą lub regeneracją lamp. Regeneracja to znacznie tańsze rozwiązanie, które daje dobre efekty.

Jak regenerować odbłyśnik w lampie

Odbłyśnik lampy ma za zadanie odpowiednie ukierunkowanie światła z lampy, tak, by trafiało na drogę i nie narażało innych kierowców na oślepienie. Jeśli stosowałeś zamienne żarówki lub klosz lampy był nieszczelny, dochodzi wtedy do pojawienia się zabrudzeń na odbłyśniku. W takiej sytuacji skuteczność działania odbłyśnika jest znacznie mniejsza i światło jest odbijane z mniejszą siłą.

Są dwa sposoby przywrócenia odbłyśnikowi odpowiedniej gładkości. Jeśli jest on tylko delikatnie zanieczyszczony, czyścimy go za pomocą pędzla z miękkim włosiem, używając środka do mycia szyb wysokiej jakości. Dzięki temu można usunąć brud i przywrócić temu elementowi prawidłowe działanie. Niestety, ale często zdarza się tak, że po wyciągnięciu odbłyśnika i przetarciu go, usuwamy z niego srebrną farbę i taki egzemplarz nie nadaje się do dalszego użycia, chyba, że dokonamy jego regeneracji.

W przypadku odbłyśników, które są bardziej zanieczyszczone, usługę lepiej jest powierzyć fachowcom. Regeneracja oryginalnych lamp daje zwykle lepsze efekty niż wymiana ich na tańszy zamiennik. Zabieg polega na napyleniu na powierzchnię odbłyśnika aluminium w komorze próżniowej.

Problem z matowieniem kloszy lamp

Plastik, z którego wykonuje się klosze lamp, jest narażony na żółknięcie i starzenie, co powoduje zmniejszenie ilości przepuszczanego światła. Jeśli klosz lampy jest zużyty, należy go wypolerować z użyciem pasty polerskiej do plastiku.

Aby uzyskać jak najlepszy efekt, klosz lampy należy najpierw przetrzeć papierem ściernym, stopniowo zmniejszając jego gradację. Następnie używamy polerki mechanicznej, która przywróci mu pełną przepuszczalność światła. Polerkę można wykonać także w zakładzie samochodowym. W większości samochodów można przeprowadzić ten zabieg bez kłopotliwego wyciągania reflektora z auta.

Ten zabieg jest bardzo ważny szczególnie w przypadku reflektorów, które zostały porysowane. Jeśli w Twoim samochodzie są szklane klosze, ich spolerowanie nie będzie możliwe.

Dzięki tym dwóm zabiegom można znacznie poprawić widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Regularnie sprawdzaj, czy światła w Twoim aucie są wystarczająco mocne i kontroluj stan wnętrza kloszy.