Filtr paliwa i oleju - kiedy należy je wymienić

Wymiana filtrów w samochodzie jest podstawową czynnością, którą należy wykonywać okresowo. Nie można jej zaniedbać, ponieważ wiązałoby się to z mniejszą wydajnością auta i jego krótszym użytkowaniem. Wybór i wymiana odpowiednich filtrów powinny być wpisane w obowiązki związane z dbaniem o auto, które na zawsze wpiszą się w serwis pojazdu.

Filtr paliwa, czyli czyste paliwo w baku

Do obowiązków tego filtra należy czyszczenie paliwa. Dobra jakość paliwa odpowiada za odpowiednią sprawność silnika i jego sprawne funkcjonowanie. Regularna wymiana filtra, szczególnie przy nowoczesnych silnikach, jakimi jest Diesel ma ogromne znaczenie, ponieważ chroni przed bezpośrednim wytryskiem paliwa. Awaria układu wytryskowego to niemały wydatek, a sam filtr to koszt dużo mniejszy oscylujący w granicach 50 zł i sięgający do ponad 200 zł, jak w przypadku filtra BOSH.

Aby wiedzieć, kiedy należy dokonać wymiany filtru, trzeba zajrzeć do karty katalogowej produktu. Trzeba wziąć również pod uwagę sugestię samego producenta auta. Przejechanie 30 tys. km to najczęstszy wyznacznik wymiany filtru. Nie jest to jednak regułą, ponieważ przy rzadszym korzystaniu z samochodu wymiana może być konieczna po upływie np. 1 roku.

Filtr oleju i jego odpowiedzialne zadanie

Do układu smarowania każdego silnika należy filtr oleju. To on zatrzymuje zanieczyszczenia, jakie znajdują się w oleju silnikowym. Wybierając filtr trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na to, czy pasuje on do modelu naszej jednostki napędowej. Takie informacje znajdziemy w karcie dołączonej przez producenta. Podczas godzinnej pracy silnika przez filtr przepływa aż do kilku tysięcy litrów oleju o dużym ciśnieniu i bardzo wysokiej temperaturze.

Wymieniając filtr oleju zazwyczaj wymieniamy również sam olej. Tak samo, jak w przypadku oleju paliwa, nie ma określonego konkretnego czasu, po jakim należy go wymienić. Wpływ na to ma przede wszystkim styl jakość jazdy oraz warunki eksploatacji pojazdu. Częste używanie samochodu wiąże się bezpośrednio z rzadszą wymianą filtra. Jego ceny wahają się od 30 zł do ponad 50 zł.