Co wymienić w samochodzie po zakupie?

Jeśli kupujesz używany samochód, musisz mieć świadomość tego, że czekają Cię kolejne wydatki, mozliwe że będziesz często odwiedzać sklep motoryzacyjny. Ilość napraw zależy przede wszystkim od tego, jak poprzedni właściciel dbał o auto i jak duży jest przebieg samochodu.

W tym artykule przedstawimy, jakie elementy, części samochodowe należy wymienić w samochodzie po jego zakupie.

Płyny eksploatacyjne

Po zakupie auta należy zastosować zasadę ograniczonego zaufania dla poprzedniego właściciela i dla bezpieczeństwa, wymienić najważniejsze płyny eksploatacyjne. Zacznij od wymiany oleju silnikowego, wymień także płyn chłodniczy, który odpowiada za stan silnika i płyn hamulcowy.

Filtry

Kolejnymi elementami samochodu, który należy wymienić po zakupie, są filtry. Po zakupie wymień filtr oleju i filtr paliwa, by mieć pewność, że do silnika nie trafią zanieczyszczenia. Wymiana tego ostatniego jest szczególnie ważna w silnikach Diesla.

Większość właścicieli samochodów zapomina o wymianie filtru kabinowego, dlatego po zakupie warto go jak najszybciej wymienić na nowy. Jeśli jest on zanieczyszczony, w samochodzie może utrzymywać się nieprzyjemny zapach.

Osprzęt paska rozrządu – wymiana kosztuje kilkaset złotych, a dzięki niej można uchronić się od zniszczenia zerwania paska rozrządu. Bardziej zapobiegliwi właściciele wymieniają cały rozrząd, szczególnie, jeśli już zbliża się data wymiany. W niektórych autach rozrząd wymienia się wraz z pompą wody, co znacznie zwiększa koszty auto części.

Świece – ten drobny element może wpłynąć na problemy z rozruchem, dlatego powinieneś sprawdzić stan świec lub zapytać o nie mechanika. Komplet świec to niewielki wydatek, a pozwoli nam zaoszczędzić sporo problemów.

Zawieszenie – dobrą praktyką jest dokładne obejrzenie zawieszenia samochodu po zakupie – dzięki temu będziemy mogli sprawdzić, czy amortyzatory i sprężyny wymagają wymiany, czy też nie. Często uszkodzeniu ulegają także łożyska samochodowe

Opony – po zakupie sprawdź, jak głęboki jest bieżnik na oponach i czy są one napompowane do odpowiedniego ciśnienia. Jeśli opony są w złym stanie, warto od razu wyposażyć się w nowy komplet.

Światła – po zakupie skontroluj stan odbłyśnika i sprawdź, czy osłona światła nie jest porysowana. Jeśli tak jest, możesz poddać światła regeneracji. Po zakupie samochodu kolejny wydatkiem będzie także wymiana żarówek w lampach.

Podsumowując – po zakupie auta warto wymienić te elementy, które ulegają zużyciu podczas normalnej eksploatacji samochodu. Pozwoli to na bezpieczną jazdę.