Co warto sprawdzić podczas zakupu używanego samochodu?

W dzisiejszych czasach kupno używanego samochodu często wiąże się z ryzykiem finansowym i eksploatacyjnym., a także wymianą niektórych auto czesci. Najlepszym rozwiązaniem dla pozbycia się tych mankamentów byłoby nabycie nowego wozu. Jednak, jak wiadomo, Polska nie jest krainą mlekiem i miodem płynącą, i nie wszyscy mogą sobie pozwolić na kupno samochodu prosto z salonu. Ale na szczęście są pewne kroki, które możemy przedsięwziąć, aby nasz nowy stary samochodzik nie spędzał nam snu z powiek.

Jakiego mechanika wybrać

Oddanie świeżo zakupionego, używanego pojazdu na przegląd do mechanika jest tutaj bardzo rozsądną decyzją. Należy zaznaczyć, że warto skorzystać z wizyty w autoryzowanym serwisie aniżeli w małym, prywatnym warsztacie. Dzięki temu, silnik naszego samochodu będzie chodzić jak marzenie. Usługi fachowców pracujących w serwisie może i są droższe, ale dają też większe możliwości do zarejestrowania wszelkich usterek i ewentualnej wymiany części, jakich potrzebuje nasza bryka. Ponadto, serwisy w wielu przypadkach zapewniają swoją kompleksową usługę bazując na historii serwisowej, do której zwykły mechanik dostępu nie posiada. Owa historia bardzo często też gra pierwsze skrzypce podczas przeglądu.

Na co warto zwrócić uwagę podczas przeglądu

Serwisanci prześwietlają pojazd wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu awarii i usterek, które mogą mieć destruktywny wpływ na przyszły stan pojazdu, przeglądają prawie wszystkie części samochodowe, które znajdują się w danym pojeździe i mogą uledz awarii. Dokładnie sprawdzany jest silnik, elementy zawieszenia i układ hamulcowy. Fachowcy pracują przy pomocy komputera, który po podłączeniu do samochodu informuje o działaniu wszystkich elementów, w tym elektrycznych szyb i lusterek, a także o sprawności żarówek w reflektorach.

Dokonywane są pomiary poziomów płynów eksploatacyjnych, aby wykryć ewentualne braki w zawartościach. Co więcej, wcześniej wspomniane sprawdzanie zawieszenia pozwala też na dokładne określenie prawdziwego przebiegu badanego pojazdu.

Kolejnym krokiem w przeprowadzaniu przeglądu używanego samochodu jest sprawdzanie karoserii, a dokładniej - jej powłoki lakierniczej. Do tej czynności używa się miernika, który szacuje grubość powłoki. Daje to możliwość sprawdzenia, które obszary samochodu były w przeszłości poddawane naprawom blacharskim.

Mechanicy zaglądają również do kieszeni z poduszkami, a także pod maskę w celu sprawdzenia czy silnik nie doświadcza wycieków. Amortyzatory wraz z resztą zawieszenia testowane są na ścieżce diagnostycznej. Wnętrze pojazdu również jest weryfikowane. Kwestie takie, jak stan kierownicy czy pedałów, a także drążka skrzyni biegów; również oferują istotne informacje na temat stanu pojazdu.

Kupując używany samochód, powinniśmy podchodzić do zakupu z przesadną ostrożnością. Tym sposobem unikniemy przykrych niespodzianek, które w przyszłości będą bezlitośnie kosić nasz portfel, niczym kombajn zboże.